Mart 13, 2012
Kadınların Gardırobunu Yükselten Tasarımcı

Dünyanın takip ettiği önemli Türk tasarımcılardan biri olan Burak Uyan’a ait ayakkabı koleksiyonu ihtişamıyla göz dolduruyor. Koleksiyondan bahsetmeden önce tanımayanlara Burak Uyan’dan kısaca söz edersek koleksiyona olan  hayranlığınızın daha da artacağını düşünüyoruz. Viyana’da Hetzendorf moda okulunda eğitim aldıktan sonra Paris’e yerleşen  Burak Uyan’ın iş geçmişine baktığımızda Givenchy ve Giambattista Valli gibi çok önemli markalarda stilistlik deneyimi olduğunu görüyoruz. Beş sene boyunca birlikte yol aldığı, ayakkabı ve aksesuarların baş tasarımcısı olduğu Giambattista Valli’den ayrıldıktan sonra Srdjan Prodanovic ile Aperlai markasını kuran Uyan, bu tecrübenin ardından tamamıyla kendi kanatları altında uçmaya karar veriyor ve Burak Uyan markasını kuruyor. Ekim 2010’da Paris’te tanıtımını yaptığı 2011 İlkbahar/ Yaz koleksiyonuyla moda dünyasına yeni bir soluk getiren Türk tasarımcının bundan sonra yükselişi daha da hız kazanıyor.

Drew Barrymore, Olivia Wilde, Cameron Diaz, Lucy Lui gibi Hollywood ünlülerinin de takipçisi olduğu Burak Uyan markasının 2012 İlkbahar / Yaz koleksiyonuna geldiğimizde ise karşımıza her biri lüks, İtalyan zanaatkarların el emeğiyle yapılmış bir ayakkabı koleksiyonu çıkıyor.  İnce işçilik gerektiren materyaller kullanılarak tasarlanan modellerin en yüksek ölçekli olanları bile tabanları ve kullanılan platform sayesinde rahatsız olmuyor. Bu kadınlar için bir mucize olsa gerek; hem şık, hem topuklu hem de rahat. Burak Uyan bunu başarmış!

Bileği saran yüksek ölçekli ayakkabılar, ultra şeritli yapılarıyla sanki mimariden ilham almış gibi görünüyor.

Burnu açık stilettoların, topuk ve taban kısmında kullanılan farklı formlar ayakkabının daha çok öne çıkmasını sağlıyor.

Çapraz bantlardan oluşan ayakkabılar hem dizaynları hem de renkleriyle oldukça iddialı.

Kimi ağ şeklinde deliklere, kimi geometrik biçimlere sahip olan tasarımlar, farklı topuk yapılarıyla dikkat çekiyor.

Siyahın aseletini sergileyen modeller. Uyan’ın koleksiyonunda kısa topuklu modellerin yanı sıra düz sandaletlerde yer alıyor.

Bu tasarımlar da Burak Uyan’nın 2012 İlkbahar / Yaz çanta koleksiyonunun öne çıkan parçaları.