Time Seçti: 1923’ten Günümüze En Etkili 100 Moda İkonu

Modaya yön vermek, kendinizden bir marka yaratmak, arkanızda büyük kitleleri birakmak; modayı takip etmek ve uygulamak kavramlarından bambaşka şeyler. Bunu başarabilmek hiç kolay değil. Tabii bunu başarınca üzerinizden akıp gitmesi de aynı şekilde söz konusu olmuyor. Bugüne kadar moda dünyasında iz bırakan birçok insan geçti ama hepsi moda ikonu ünvanını elde edemedi; çünkü sadece modaya uygun kıyafetler, aksesuarlar giymekle olacak bir şey değildi. Bu tam anlamıyla, hayatın her alanını kapsayan bir yaşam tarzı olmalıydı.

Giorgio Armani

Time Dergisi de 1923 yılından günümüze hayatını bu motto ile yaşayan, dünyanın en etkili 100 moda ikonunu seçerek sayfalarına taşımış. Tarzlarıyla, yaşamlarıyla, neredeyse attıkları her adımla moda dünyasında derin izler bırakan bu 100 isim içerisinde tasarımcıların ve markaların dışında, modeller, modanın ilham perileri, fotoğrafçılar, editörler ve stilistler yer alıyor.

Jane Birkin, Naomi Campbell, Katherine Hepburn

Bu isimlerin çoğu birer efsane, kimi yarattığı markalarla, kimi döneminin çok ilerisindeki bakış açısıyla, kimi yarattığı çığır açan tasarımlarla, kimi tarzıyla, kimi sınırları aşan çekimleriyle birer moda ikonu olmayı hak eden insanlar. İşte Time’ın listesinden sizin için seçtiğimiz moda ikonları.

Christian Louboutin, Ralph Lauren

Hubert de Givenchy, Calvin Klein

Giorgio Armani, Manolo Blahnik, Tom Ford, Yves Saint Laurent, Coco Chanel, Christian Dior, John Galliano,Marc Jacobs, Karl Lagerfeld, Calvin Klein, Jacques Cartier tasarımcılar ve markalar listesinde yer alan moda ikonlarından bazıları.

Iman, Twiggy, Heidi Klum

Naomi Campbell, Cindy Crawford, Heidi Klum, Kate Moss,Twiggy, Jean Shrimpton, Gisele Bündchen modeller dünyasında öne çıkarak Time’ın listesine girmeyi başaranlardan.

Brigitte Bardot, Prenses Diana, Andy Warhol

Audrey Hepburn, Grace Kelly, James Dean, Andy Warhol, Brigitte Bardot, Prenses Diana, Jacqueline Kennedy Onassis, Jane Birkin modanın ilham perileri listesinde yer alan isimlerden. Uzun yıllar geçmesine rağmen arkalarında bıraktıkları etkiler aynı şekilde devam ediyor.

Carine Roitfeld, Mario Testino, Anna Wintour

Fotoğrafçılar arasında Mario Testino, Helmut Newton, Steven Meisel gibi isimler yer alırken; editörler ve stilistler içerisinde de Carine Roitfeld, Eleanor Lambert, Anna Wintour, Edith Head, Patricia Field gibi isimler öne çıkıyor.