Nisan 18, 2014
Kişiye Özel Takılar

Özel tasarım hissi veren yüzükleri, kolyeleri, bileklikleri ve küpeleriyle takılarınızın da sizin gibi benzersiz olmasını sağlayan Pınar Söylemez, bir olmanın çekiciliğine, eşsizliğine ve özelliğine vurgu yapan PS One Jewellery’i anlatıyor.  

Ps One’ı  kurmaya ve onu bir marka yapmaya nasıl karar verdiniz? Bu süreçte hangi aşamalardan geçtiniz?

Markamın dayandığı temel, her tasarımın tek, biricik olması hayaliydi. Bu niyetle tasarladığım ürünlerin, formlarının, malzemelerinin ve işçilikteki teknik detayların farklı olmasını hedefledim. Bu nedenle de markaya bir, yani One adını verdim. Ona eşlik eden ps ise adımın baş harfleri olmakla birlikte sadece dipnot anlamında bir gönderme… Tasarımları edinecek müşterilerimizin tek, biricik olduğunu düşünüyor ve bu hayali taşıyan bayanların ps One tasarımlarını kullanmasını diliyorum.

Takı tasarımı üzerine nasıl bir eğitim aldınız; kendinizi bu alanda geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

2 yılı aşkın bir süre mum tekniği, metal tekniği ve malzeme ile ilgili eğitimler aldıktan sonra işin asıl mutfağını üretime başladığımda görmeye ve gerçek bir tecrübe kazanmaya başladım. Benim şansım çok sayıda ve çok farklı stilde tasarımı hayata geçirmek oldu. 5 yıldır yaptığım her üretim bana çok büyük deneyim kazandırdı, hâlâ çok şey öğreniyorum atölyemde; ustalarımla her yeni tasarım, yeni bir tecrübe oluyor.

Ps One’ı diğer markalardan farklı kılan, ayıran şey size göre ne?

Bahsetmiş olduğum gibi her ürünün tek olması, ikinci bir defa yinelenmemesi özel yapıyor tasarımı benim kanımca.

Markanızın ve tasarımların sahip olduğu ruhu, aurayı nasıl tarif edersiniz?

Tasarım olarak öne çıkarken kişinin kendi fiziği ve ruhuyla da bütünleşen parçalar olduğunu düşünüyorum. Kanatlar, dallar, yapraklar, doğadan temalar çok titiz bir incelikle ve genelde mikropave dediğimiz teknikle pırlantanın ışıltısıyla buluşuyor. Kadının gizemli ve ışıltılı güzelliğini taçlandırıyor.

Takılarınızda özgünlüğü ön plana alıyorsunuz; bu çizgiyi yakalamanın zor olduğu zamanlar oluyor mu?

Elbette oluyor, üretim sancılı ve uzun bir süreç. İlham kaynağım bitmeyen yaşam coşkum, hayata, sanata ve estetiğe karşı büyük iştahım ve sonsuz aşkım oğlum.

Tasarımlarınız için kişiye özel tanımlamasını yapabilir miyiz? Her takıdan sadece bir tane mi üretiyorsunuz?

Evet, gerek hazır sunulan tasarımlar, gerekse sipariş üretimlerimiz tamamen kişiye özel.

Takılarınızı tasarlarken en çok hangi materyalleri, değerli taşları ve teknikleri kullanıyorsunuz? Bufalo boynuzu, abanoz ağacı gibi değişik materyalleri kullanmak nereden aklınıza geldi?

Pırlanta ve elmasın parlaklığını, ışığını abanoz ve boynuz gibi mat materyallerin daha çok ortaya çıkardığını gördük; doğal malzeme olması açısından da değerli taşlarla bütünlük sağladığını düşünüyorum. Bunun yanı sıra topaz, safir ve diğer yarı değerli taşları da daha fazla kullanmaya başladık.

Genelde nelerden ilham alıyorsunuz?

Doğadaki tüm canlılar, gökyüzü ve insan hatlarındaki formlar başlıca ilham kaynağım.

Bugüne kadar en çok ilgi gören koleksiyonunuz ve sizin için en özel olan tasarımınız hangisiydi?

O keefe deer pendant (geyik boynuzlu kafatası kolye)… 18K, siyah ve beyaz pırlantalı olarak ve her zamanki gibi tek çalışıldı.  Benim için bu tasarımda, doğadaki çılgınlık ve romantiklik bir arada yaşıyor.

Koleksiyonlarınızda daha çok yüzüklere ağırlık verdiğinizi söyleyebilir miyiz?

Evet, kadın eli dünyanın en güzel formlarına sahip kanımca… Onu gizlemeyen, üzerinde gezinen, içi boş formlu yüzükler ağırlıkta yer alıyor ps One tasarımlarında.

Tasarımlarınız kadar takılarınız için seçtiğiniz isimler de çok dikkat çekici ve çarpıcı. İsimleri neye göre seçiyorsunuz ve bu aşamaya tasarım kısmındayken mi karar veriyorsunuz?

Tasarım bitip, ürün ortaya çıkmadan isim aradığım olmuyor, önce ürün ortaya çıkmalı. İsme göre ürün tasarlamak bana zorlama geliyor.

Takı tasarımlarında moda algısının ve trendlerin uygulanmasına karşı mısınız? Size göre bu özel mücevherler zamansız mı olmalı?

Bence zamansız olmalı. Trendler olsa bile modaya uymaya çalışmak tasarımı bijuteri havasına sokuyor, özgünlükten uzaklaştırıyor.

Tasarımlarınız daha çok hangi tarzlarla uyum yakalıyor ve kullananların stilini nasıl etkiliyor? Ciddi bir iş kadını ya da bir sanatçı takılarınızı, kendi stillerine rahatça uyarlayabilir mi?

Kendi stilini yaratmak ve yaşamak isteyen her kadına hitap edecek parçalar ürettiğimizi düşünüyorum. Çok sade bir kıyafetle bile günlük taşınabilecek, taşıyana vurgu yapan tasarımlar çoğunlukta. Yani tamamlayıcı değil de karakter katan mücevherler diyebiliriz.

Ps One ile ilgili ne gibi hedefleriniz var, ileride neler yapmayı planlıyorsunuz?

Her gün aynı heyecanla üretime devam etmek en büyük hedefim, uzun vadeli planlar yapmaktansa şu andaki yaratma ve üretme sürecinin bizi taşıyacağı yere odaklanıyor ve şu anda tasarımdan üretime dönüşen yeni ürünlerimizi görmek için sabırsızlanıyorum.

Vests will always create a fashion statement
miranda lambert weight loss What Makes You Looks Elegant

Ann reported significant e commerce growth for its Ann Taylor 29
christina aguilera weight lossLuxurious Breitling Airwolf Replica Watches At Fashion